Ankara şehir merkezine 80 km uzaklıkta yer alan kızılcahamam ilçesinin tarihi yönleri,türbeleri,camileri,kiliseleri ve hamamları hakkında merak ettiğiniz gezilmesi gereken yerler hakkında detaylara alt kısımda maddeler halinde ulaşabilirsiniz. Başak Termal Otel 4 yıldızlı otel konsepti ile kızılcahamam gezilerinizde en iyi şekilde zamanınızı geçirmeniz için tarihi yönleri hakkında ayrıntıları ayrıntıları ile sayfasında sizlerle paylaşmıştır.

blankSoğuksu Milli Parkı

Doğanın eşsiz manzarası ve temiz havası ile her mevsim birçok ziyaretçinin uğrak yeri arasında bulunan Soğuksu Milli Parkı il merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Volkanik bir alan içerisinde yer alan soğuksu milli parkı sıcak ve soğuk su kaynaklarına sahiptir. Farklı görünümü ve tarihi yapısı ile kızılcahamam ilçesinde yer alan bu eşsiz alanda sarıçam,karaçam,meşe ağaçlarının yanı sıra flora bakımından da oldukça zengin bir doğa harikasına sahiptir. Özel olarak yapılan piknik alanları yaz ve kış aylarında birçok kişinin bu bölgeyi tercih etmesinde en önemli faktörlerindendir. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek istiyorsanız bu bölgeyi kesinlikle gezmeniz ve piknik yapmanızı tavsiye ediyoruz..

blankBaşköy Kalesi Tarihi Yapısı

Bölgenin en eski ve tarihi mekanları arasında yer alan Başköy kalesi Ankara – kızılcahamam’ın 35 kilometre doğusunda yer almaktadır. Kalenin tarihi oldukça eskiye dayansada pek fazla bilgi bulunmamaktadır. Kale Galatalar döneminde inşaa edilmiştir. Kalenin 300 metre aşağısında yer alan mağaralar özellikle bu bölgeye ilk kez gelenlerin ilgisini çekmektedir. 5 katlı olarak yapılan mağaraların osmanlı döneminde güvenlik için yapıldığı düşünülmektedir. Başköy Kalesine gidecekler akşam vakitlerinde gün batımını izleyerek eşsiz bir doğa harikasının şahidi olabilirler. Manzarazı ve temiz havası ile otelimize oldukça yakın bir yerdir.

blankAbacı Peri Bacaları

Nevşehir’in kapadokya bölgesinde yer alan peribacalarının, Ankaranın ilçelerinden kızılcahamamda da görülmesi bu bölgenin turistler tarafından tercih edilmesinde etkili olmuştur. Kapadokya peribacaları ile benzer özellikte olan Abacı peribacaları kolay ve engebesiz bir ulaşım yoluna sahiptir. Çeltikçi beldesinde Başören köyü abacı mahallesinde yer alan peri bacaları ülkemizin en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer almaktadır. Doğası ve termal suları yanında peribacaları ile birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Abacı peribacaları otelimize yakın bir konumda bulunmaktadır.Bölgede yapacağınız geziye Başköy Kalesi’ni de dahil etmeyi unutmayın.

türbeAbdülcemil Türbesi

Tarihi yönleri ve türbeleri ile en sık edilen yerler arasında bulunan kızılcahamam ilçesinde yer alan Abdülcemil Türbesine yakın Kırmızı Ebe ve Oruç Gazi Sultan türbeside yer almaktadır. Kırmızı Ebe’nin oğlu Oruç Gazinin kardeşidir. Sultan Alaaddin Keykubat’ın Kırmızı Ebe’ye verdiği büyük arazinin bir kısmı olan Üçbaş Köyü’nden sorumluydu Abdülcemil. Ölümünden sonra türbesi de aynı köy içerisine yapılmıştır. Kızılcahamam’ın 10 kilometre uzağında yer alan köy tarihi yönleri ile gezilebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

blankMahkeme Ağacın Köyü

Doğası ve termal suları yanı sıra oldukça eski bir tarihe sahip olan kızılcahamam ilçesinde birden fazla kültürel jeosite sahip mağara,yerleşim alanları ve kiliseler bulunmaktadır. Şehrin turizmini hareketlendirmesi beklenen Mahkeme Ağacin Köyü’nde hala araştırmalar yapılmaktadır. Köydeki tüfler yer yer masif olup, yer yer mm’den cm’ye kadar olan boyutlarda andezit, bazalt, cüruf ve pomza parçaları yer alır. Köydeki ilk mağara yerleşiminin Romalılar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Köyün bir diğer özelliği ise; balıkçıl kuş yuvalarına sahip olmasıdır.

blankKırmızı Ebe Türbesi

Kızılcahamam ilçesine bağlı olan taşlıca köyündeki bir türbede Kırmızı ebe adında bir evliya yatmaktadır. Anadolu Selçuklu devleti döneminde yaşamıştır. Sultan Alaaddin Keykubat Başköy Kalesi’ni fethe giderken Taşlıca Köyü’nde mola verir. O sırada Kırmızı Ebe oğlu Oruç Gazi’yle birlikte askerleri konuk edip ayran ikramında bulunur. Kırmızı Ebe bir taş oluktan döktüğü ayrandan tüm askerlerin içerek kaplarını doldurmasını söyler. Askerler kana kana içtikleri ayranı kaplarına koysalar bile oluktaki ayran bitmez. Sonrasında bir askerle Kırmızı Ebe arasında şu konuşma geçer : (-Doldurun Gazilerim, -Doldur Ana. -Doldurun yavrularım -Ana, dolu.) Yaşan bu olay Sultanın kulağına gider. Bu durum karşısında şaşıran Alaaddin Keykubat, Kırmızı Ebe’yi huzuruna çağırdığı vakit, ebenin kerametinden çok etkilenir. Buradaki araziyi Kırmızı Ebe’ye tahsis eder.

blankAlicin Manastırı

Türkiye’nin en değerli hazineleri arasında gösterilen Alicin Manastırı, Sümela manastarı ile benzer özellikler göstermektedir. Ankara’nın kızılcahamam ilçesinde yer alan alicin kanyonunda yer alan manastır çok eski dönemlere aittir. Turistler tarafından da merak edilen bu manastır konumu ve görünümü ile her yıl birçok ilden gelen kişiler tarafından incelenir. Manastıra, Çeltikçi beldesine tabelalar sayesinde kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Alicin Manastırı’nın yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de görkemli yapısıyla görülmesi gereken önemli noktalardan biridir. Pazar köyüne yakın olan bu manastır sonrası pazar köyünüde gezmeniz tavsiye edilir.

blankPazar Köyü

Özgün mimarisi ve ibadet mekanları ile kızılcaham’ın en çok ziyaret edilen köyleri arasında yer alan pazar köyü Ankara’y gelen turistlerin uğrak olarak tercih ettiği bölgeler arasında gösterilmektedir.Köy, ilçeye bağlı olan diğer köy yerleşimlerine göre daha fazla gelişmiştir. Burada tarihi evlerin yanı sıra çeşmeler ve camiler de görebilirsiniz. Pazar Köyü’ndeki bir yapı Roma döneminden günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış, şu an ise cami olarak kullanılmaktadır. Tarihi bir değere sahip olan camilerden biri de 19. yüzyılda inşa edilen Halil Ağa Camii’dir.Pazar Köyü kurulduğu andan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerin ilk sırasında Hititler gelir.

blankOruç Gazi Türbesi

Kızılcahamam’ın taşlıca köyünde yer alan türbede evliya olduğuna inanılan Kırmızı Ebe’nin oğlu Oruç Gazi’nin merazı bulunmaktadır. Yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu türbe son zamanlarda bölgeye akın eden turistlerinde önem verdiği yerler arasında bulunmaktadır. Ankara’nın kızılcahamam ilçesinde yer alan bu türbe kızılcahamam gezinize eklenecek yerler arasında kesinlikle olmalıdır. Oruç gazinin türbesinden kendinden başka üç kişinin daha mezarı bulunmaktadır. Bu mezarlıkların Oruç Gazi’nin ailesine ait olduğu düşünülmektedir.
Tarihi yönleri ile her sene milyonlarca kişinin ziyaret ettiği kızılcahamam ilçesinde birden fazla türbe tarihi kiliseler yer almaktadır.