Termal suyun faydaları nelerdir konusu özellikle cilt hastalıklarına veya romatizma hastalıklarına sahip olan kişiler için önemlidir. Termal sular içlerinde farklı mineraller ile madensel tuz barındırır. Sıcaklıkları 20 derece ila 100 derece arasında değişebilir.

Şifa veren sular da diyebileceğiniz termal sular bedeninizi rahatlattığı gibi ruhunuzu da dinlendirir. Vücudunuzun rahatlamasını ve yenilenmesini sağlarlar. Jeotermal su dediğimiz bölgeler ülkemizde oldukça fazla bulunur.

Termal tesis olarak karşımıza çıkan özel yerler her mevsimde birçok insanı ağırlar. Tatile gitmek istediğinizde tamamen dinlenmiş ve yenilenmiş olarak dönmek istiyorsanız termal otelleri tercih edebilirsiniz.

Termal suya girdiğinizde sıcak suyun etkisiyle vücudunuzdaki tüm ağrılardan kurtulmaya başlarsınız. Termal suyun faydaları nelerdir derseniz en büyük özelliği vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Eğer bir rahatsızlığınız varsa kan dolaşımı hızlanınca iyileşme hızı da artmış olur.

Hastalığı olan kişiler termal otellere gitmeden önce hastalığına göre uygun olup olmadığını öğrenmelidir. Çünkü termal suların içlerinde çok çeşitli mineraller olduğu için hastalıklara göre farklı bölgelere girmeniz gerekebilir. Tatile gideceğiniz otelle görüşürken öncelikle nasıl bir termal suya sahip olduğunu araştırırsanız sizin için daha faydalı olur.

Astım hastaları, bronşit hastaları, üst solunum yollarından rahatsız olanlar, nefes darlığı yaşayanlar için termal sular oldukça faydalıdır. Sedef hastalığına sahip olanlar, egzaması olanlar, akne problemi yaşayanlar için termal sular iyileştirici olurlar. Termal suyun faydaları nelerdir konusu yaşlı bireyler romatizma problemi yaşıyorlarsa önemli bir konudur.

Bel fıtığınız varsa, kireçlenme yaşıyorsanız termal sulara gittiğinizde kendinizi daha iyi hissedersiniz. Felç geçiren bir kişi tedavi sürecinde termal suların iyileştirici gücünden yararlanır.

Aynı şekilde çocuk felcinin tedavisi için de termal sulardan yararlanılır. Ameliyat olduysanız ve sonrasında hareket problemi yaşıyorsanız termal sular size iyi gelir.

Termal Sular Ne İşe Yarar

Midenizde problem yaşıyorsanız ve obezite gibi bir probleminiz varsa tedavi sürecine destek olması amacıyla termal sulardan yararlanabilirsiniz. Karaciğer yetmezliğiniz varsa termal sular size iyi gelir. Gut hastaları için de termal sular oldukça faydalıdır.

Böbrek taşı olan kişiler için rahatlatıcı özelliği olan termal sular idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarda ve prostat hastalarının tedavisinde de yardımcı olurlar. Termal suyun faydaları nelerdir konusu kadınlar için de oldukça önemlidir.

Doğum hastalıklarının tedavisinde termal sulardan faydalanılır. İltihap oluşumlarında ya da kısırlık gibi hastalıklarda tedavi sürecine termal sular destek olur. Tüm bu fiziksel hastalıkların yanında psikolojik hastalıkların tedavisi için de yardımcı olurlar.

Sinir bozukluğu yaşayan kişiler, stres problemleri olanlar için termal sular oldukça faydalı bir alandır. Bir otele gittiğinizde termal sulardan en doğru şekilde yararlanmak için oradaki hekimler ile görüşerek size özel kür hazırlamalarını istemeniz gerekir.

Normal bir şekilde termal sulara yalnızca girebilirsiniz de ama örneğin eklem rahatsızlıklarınız varsa hekimin sizin için tavsiye ettiği kür sayesinde termal sular daha da faydalı olabilir. Termal suyun faydaları nelerdir konusunda eğer kür uygulaması yaptıracaksanız sizin için özel hazırlanan program yaklaşık 15 gün sürebilir.

Ne tür bir rahatsızlığınız olduğuna ve tedavi sürecine göre kür süreleri farklılık gösterebilir. Termal suların sıcaklığı 100 derece oranına kadar çıkabilirler. Fakat insanların faydalandığı termal suların ısısı en fazla 38 derece oranında olur. Kaldığınız otel sizin için en uygun sıcaklığı hazırlar.

Termal suların çok farklı kullanım alanları da vardır. Örneğin soğuk çeşitlerini içerek tüketebiliriz ve midemizi rahatlatabiliriz. Cilt bakımı için kullanılabilen özel termal sular da vardır.

Doğa güzellikleri ve yer altı kaynakları ile son yıllarda milyonlarca turistin ziyaret ettiği yerler arasında bulunan kızılcahamam ilçesi termal suları ile milyonlarca kişiye şifa kaynağı olmaktadır. Tıp dalında “termomineral sular” olarak adlandıların termal suların kaplıcalarda kullanımı için 20 derece üzerinde bulunması ve 1 gram mineral bulunması gerekmektedir. Çeşitli hastalıklara yardımcı olarak yılda bir kez kaplıca kürü alınması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

blank

Termal Suyun Faydaları ?

Astım,Kronik bronşit,alerjik üst solunum hastalıkları

Egzama, akne ve sedef hastalıkları

Kireçlenmeler,romatizmat,Eklem hastalıkları

Kalp Yetmezliği,hipertansiyon

Şeker,Mide hastalıkları,karaciğer yetmezliği

Böbrek taşları

Kısırlık,ağrılı adet görme,genital akıntı

Kas ve yorgunluk ağrıları

Termal sularda ideal su sıcaklığı 36-38 derecedir. Bunun yanı sıra 40 derecelik banyolarda bulunmaktadır. Ülkemizde yer alan en iyi termal suların bulunduğu kızılcahamam ilçesinde yer alan başak termal otel konaklamalarınızda tüm odalara termal su kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra tarihi yönleri hakkında da gezi yapmayı düşünenler kızılcahamam gezilecek yerler makalemizi inceleyebilir.